10 dalykų apie Tailando kultūrą, kuriuos verta žinoti prieš ten vykstant

Planuojate kelionę į Tailandą? Kuomet keliaujate į Tailandą, niekas nesitiki, kad elgsitės idealiai mandagiai, kaip tai supranta tajai. Tačiau tikrai svarbu žinoti bent jau vietinės kultūros pagrindus, kad galėtumėte geriau suprasti vietinius žmones bei Tajų kalbą.

10 Tailando kultūros aspektų, kuriuos vietiniai norėtų, jog žinotumėte prieš keliaudami į Tailandą:

1. Tailando žmonės tikrai giliai myli ir gerbia savo karalių, kadangi jis padarė daug gerų dalykų savo šaliai ir jos žmonėms. Karalius ir karališkoji šeima laikomi itin didelėje pagarboje ir jie niekada negali būti kritikuojami arba įžeidinėjami (už tai gresia griežtos bausmės).

2. 'Wai' ir žodis "Sa-vad-dy" yra tajų pasisveikinimas, naudojamas vietoj rankos paspaudimo. Wai yra veiksmas, kuomet sudedate rankas kartu krūtinės lygyje ir tada linktelėjate galva, kad nosis ir rankos atsidurtų greta, sakydami sa-vad-dy, ir taip rodydami pagarbą vyresniems arba aukštesnį socialinį statusą turintiems žmonėms. Jei kažkas sveikinasi Wai būdu, turėtumėte atsakyti tuo pačiu.

3. Tajai iš tikrųjų dažnai šypsosi. Tokia jų kultūra. Jie yra mokomi būti malonūs ir draugiški. Tajų šypsenas galite matyti visur ir beveik visose situacijose, net jei yra liūdni ar tiesiog nesupranta, ką jiems sakote.

4. Tajai didelę reikšmę teikia amžiui ir statusui. Jie kitus įvardins kaip vyresnius ('Pi') ar jaunesnius ('Nong') nei jie.

5. Palyginus su vakariečiais, tajai nėra įpratę prie daug fizinio kontakto. Venkite liesti žmones, jei jų gerai nepažįstate.

6. Pamirškite tai, ką galite pamatyti Patajoje ar Pukete, tradiciškai tajai yra daugeliu požiūrių konservatyvūs. Tajai nedemonstruoja jausmų viešumoje, o vieši bučiniai yra laikomi visiškai nederamais, netgi tokiame dideliame mieste, kaip Bankokas. Šiuo metu poros elgiasi kiek atviriau, tačiau tai vis dar nėra įprasta.

7. Kiekvienas tajus turi pravardę. Pavardėmis vieni kitų jie paprastai nevadina. Dažniausiai vieni į kitus kreipiasi pravarde arba vardu. Kuomet kalbate su kažkuo pagarbiai, galite naudoti žodį "Khun" (reiškiantį ponas, ponia, panelė), kuris yra mandagi forma kreipiantis į kitą žmogų.

8. Tajai iš tikrųjų lazdeles valdymui naudoja pakankamai retai, paprastai tik makaronams. Tajai naudoja šaukštą ir šakutę, bet kitaip nei vakariečiai. Šakutė neturėtų būti naudojama maistui į burną įdėti, ji naudojama tik pastumti maistui ant šaukšto. Jei taip nedarysite, vietiniai turbūt nekreips pernelyg daug dėmesio, kadangi esate užsienietis. Kai kurie patiekalai taip pat gali būti valgomi rankomis, tai lipnūs ryžiai ir dažniausiai Isano (Šiaurės rytų Tailando) patiekalai.

9. Tailande šalies valstybinį himną išgirsite grojant kasdien 8 valandą ryte ir 6 valandą vakare, kuomet valstybinė vėliava taip pat yra pakeliama ir nuleidžiama. Himnas grojamas per kiekvieną televizijos ar radijo kanalą, mokyklose ir daugelyje viešųjų erdvių, tokių kaip metro stotys, parkai ar turgūs. Nenustebkite pamatę, jog visi sustos išgirdę himną ir stovės ramūs nieko nedarydami iki himno pabaigos. Tokiu būdu jie parodo pagarbą savo šaliai.

10. Yra itin nepagarbu į namus įžengti su batais. Ta pati taisyklė galioja ir lankantis šventyklose, kur kiekvienas žmogus į pagrindinį pastatą turėtų eiti tik basas, taip rodydamas pagarbą Budai.

Jei reikalinga papildoma informacija, prašom susisiekti su mumis ir mes pasistengsime atsakyti visus Jūsų klausimus apie Tailandą ir jo kultūrą.