Tailandas

Tailandas arba Tailando Karalystė - valstybė Pietryčių Azijoje, visame pasaulyje garsėjanti kaip nuostabi vieta atostogoms. Taip yra todėl, kad Tailandas turi ką pasiūlyti įvairiausių pomėgių turintiems keliautojams, svajojantiems apie poilsį tropikuose.

Geografija

Tailandą supa keturios valstybės - Laosas šiaurėje, Kambodža rytuose, Malaizija pietuose ir Mianmaras vakaruose. Rytinė Tailando pakrantė skalaujama Tailando įlankos, o vakarinė - Andamanų jūros. Tailandas yra išvystęs tikrai gerą susisiekimą su savo kaimynėmis, tad tikrai nesudėtinga neapsiriboti viena šalimi, o susidaryti platesnį maršrutą po Pietryčių Aziją.

Istorija

Tailandas anksčiau buvo žinomas kaip Siamas. Svarbiausi senovės Siamo istorijos laikotarpiai buvo tuomet, kai šalies galios centras buvo Sukotajuje ir dabartinio Tailando žemėse klestėjo Sukotajaus Karalystė, gyvavusi nuo 1238 iki 1438 metų, bei vėliau jo vietą užėmusios Ajutajos Karalystės valdymo laikotarpis, besitęsęs iki 1767 metų, kuomet Ajutaja buvo tapusi ir vienu iš didžiausių miestų pasaulyje. Sukotajaus Karalystės ir Ajutajos Karalystės palikimą dabar galite pažinti aplankydami šiuose Tailando miestuose įsikūrusius istorinius parkus.

Siamas

Tailando sostinė

Bankokas, Tailando sostinė, taip pat žinomas kaip Angelų miestas ir Rytų Venecija, yra vienas didžiausių ir gyvybingiausių Pietryčių Azijos miestų. Tailando sostinėje rasite gausybę ne tik šalies, bet ir viso regiono mastu įžymių lankytinų vietų, moderniausius prekybos centrus bei išskirtinius Tailando naktinius turgus, kur galėsite ne tik apsipirkti, bet ir pasimėgauti Tailando virtuvės gardumynais.

Norintys Bankoke niekad nepritruks idėjų ką nuveikti, nes čia pilną pramogų įvairiausių skonių keliautojams, įskaitant šeimas su vaikais. Būtinai skirkite pakankamai laiko pažinčiai su Bankoku, nes tik taip gausite galimybę sužinoti, koks vis tik yra modernusis Tailandas. Žinoma, čia nerasite salos su balto smėlio paplūdimiais ir krištolo skaidrumo jūra, tad jei į Tailandą vykstate tik dėl to, susipažinimui su pagrindinėmis Tailando sostinės įžymybėmis jums pakaks ir poros dienų.

Bangkok

Tailando regionai

Tailandas kultūriškai nėra vientisa šalis, kadangi kiekvienas Tailando regionas pasižymi savita kultūra, nors kartu turi ir nemažai bendro. Jei keliaudami dėmesį skiriate ne tik poilsiui, bet ir pažinčiai su šalies kultūra, būtinai įtraukite kelis Tailando regionus į savo kelionės planą ir pasistenkite pamatyti Tailandą tokį, koks jis iš tikrųjų yra.

Aplink Tailando sostinę plytintis Centrinis Tailandas yra turtingas savo istorija, kadangi būtent čia buvo įsikūręs ilgus metus svarbiausias Tailando miestas Ajutaja, kurio didybę dar ir dabar galima pajusti aplankant jo griuvėsius Ajutajos istoriniame parke.

Tailandas didžiuojasi tuo, jog visu savo istorijos laikotarpiu išliko nepriklausomas ir vienintelis iš Pietryčių Azijos valstybių nebuvo kolonizuotas, tačiau buvo daug konfliktų su kaimynais ir jo sienos gan dažnai keitėsi, apie ką mena khmerų šventyklų griuvėsiai Lopburyje.

Antrasis pasaulinis karas Tailande taip pat paliko savo žymę, o garsiausias šio istorijos laikotarpio paminklas Tailande – į karo frontą kaimyninėje Birmoje (dabar Mianmaras) vedęs Mirties geležinkelis Kančanaburyje, kurio tiesimas pareikalavo daugybės karo belaisvių bei civilių gyvybių.

Tailando gamtos grožis slypi ne tik vaizdingose jo salose ir šalies pakrantes skalaujančiose jūrose, bet ir šalies gilumoje. Tailande yra ne vienas nacionalinis parkas, prisidedantis prie šalies gamtos turtų išsaugojimo, iš kurių vienas įspūdingiausių yra Eravano Nacionalinis Parkas, kuriame galima rasti ko gero vieną iš gražiausių krioklių visame Tailande.

Centrinis Tailandas

Ieškodami, kur pasimėgauti saule, smėliu ir jūra pernelyg nenutolstant nuo Tailando sostinės, vaizdingus paplūdimius galite rasti Rytų Tailando salose - regione esančiose salose - nacionaliniam jūrų parkui priklausančioje Ko Sameto saloje ir antroje didžiausioje Tailando saloje Ko Čange bei aplink šią išsibarsčiusiose Ko Kud ir Ko Mak salose. Šios Tailando salos mažiau paveiktos masinio turizmo, todėl gali puikiai tikti ramiam poilsiui.

Jei ramus poilsis nėra tai, su kuo jums asocijuojasi Tailandas, pašėlusio naktinio gyvenimo ieškokite didžiausiame netoli Bankoko esančiame pajūrio kurorte - Patajoje. Nors nei paplūdimiai nei jūra čia neprilygsta tam, ką galite rasti pietinėje šalies dalyje, bet naktinės pramogos čia praktiškai nenusileidžia niekam, ką rasite kitur Tailande.

Rytų Tailandas

Tie, kuriems Tailandas – tai vaizdas kaip iš atviruko, su kokosų palmėmis, linkstančiomis virš baltutėlio smėlio paplūdimių greta turkio spalvos jūros, savo atostogoms turėtų rinktis Pietų Tailandą.

Pietų Tailandas įsiterpęs tarp Andamanų jūros vakaruose ir Tailando įlankos rytuose. Nors abi Tailando pakrantes skiria pakankamai nedidelis atstumas, orų sąlygos jose gali ženkliai skirtis, todėl besivaikant saulę ne sezono metu kartais tiesiog pakanka pakeisti atostogų vietą. O pasirinkti šiame Tailando regione iš tikrųjų yra iš ko – Vakarinėje pakrantėje laukia daug nuostabių Andamanų jūros salų ir balto smėlio paplūdimių žemyninėje regiono dalyje, o apsilankius Rytinėje pakrantėje rasite Tailando įlanką bei jos kokosų palmėmis nusėtais vaizdingais paplūdimiais apjuostas salas.

Pietų Tailandas

Tailando šiaurėje nerasite jūros, nerasite salų ir paplūdimių, tačiau pribloškiančius gamtos peizažus Šiaurės Tailande kalnai ir juos dengiančios tankios džiunglės. Čia visiškai kitoks gyvenimo tempas, kuris puikiai tinka siekiantiems pasiilsėti nuo visų ir visko. Šis Tailando regionas vis dažniau atrandamas turistų, bet yra pernelyg didelis, jog norintys negalėtų jų išvengti. Čia galite leistis į žygį po kalnus ir džiungles, aplankyti Tailando kalnų gentis, kurių čia priskaičiuojama tikrai daug.

Besidomintys Tailando istorija ir kultūra didžiausiame šio regiono mieste Čiangmajuje ras turtingą senovinės Lanos Karalystės palikimą ir misto įkūrimo laikus menančias šventyklas. Kiek piečiau esantis Sukotajus taip pat didžiuojasi savo senovinėmis šventyklomis, kadangi būtent čia buvo įsikūrusi šiuolaikinio Tailando pradininko – Sukotajaus karalystės sostinė.

Tailando šiaurė yra puiki vieta atsigauti nuo Bankoke tvyrančio daugiamilijoniniam miestui būdingo chaoso ir turistinių salų, kurių dauguma jau yra pernelyg orientuotos į turizmą bei dėl didelio savo populiarumo praradę dalį savo žavesio. Bet jei ir Šiaurės Tailande jums pernelyg daug turistų, rinkitės Šiaurės Rytų Tailandą, kuriame rasite Tailandą tokį, koks jis buvo anksčiau.

Šiaurės Tailandas

Tailando klimatas

Tailando klimatas yra tropinis, pasižymintis aukšta temperatūra ir dideliu oro drėgnumu ištisus metus, tad vykdami į Tailandą bet kuriuo metu tikrai nesušalsite. Kiek kitaip yra su lietumi – vykstant į Tailandą lietaus sezono metu paprastai nebūna taip, jog ištisai lytų, todėl Tailande galite tikėtis gauti pakankamai saulės net ir ne sezono metu.

Tailando centrinėje ir šiaurinėje dalyse paprastai išskiriami trys sezonai – vėsusis sezonas (nuo lapkričio iki vasario), karštasis sezonas (nuo kovo iki gegužės) ir drėgnasis sezonas (nuo gegužės iki spalio). Gruodis ir sausis čia yra vėsiausi mėnesiai, o balandis - pats karščiausias.

Tailando pietuose išskiriami tik du sezonai - drėgnasis ir sausasis, kurie abiejose Pietų Tailando pakrantėse pasireiškia skirtingu metu, nes šį Tailando regioną veikia du skirtingi musonai. Todėl skirtinguose Tailando kurortuose ir salose Vakarinėje pakrantėje bei Rytinėje pakrantėje geras oras būna skirtingu metų laiku, o tai labai praverčia Tailande medžiojantiems saulę.

Tailando klimatas

Tailando turistinio sezono pikas yra vėsusis sezonas, kuris tęsiasi nuo lapkričio iki vasario, kai oras yra vėsiausias ir sausiausias. Tuo metu tiek Tailande besilankančių turistų skaičius, tiek ir kainos yra didžiausios. Tačiau ir kitu metu Tailande galima pasimėgauti puikiais orais, o ir tas šiltas lietutis dažnai būna netgi malonus pliusas kepinant tropiniam karščiui.

Tailando valiuta

Tailandas turi savo valiutą, vadinamą Tailando batu (angliškai: baht; tajų kalba: บาท, ženklas: ฿; kodas: THB). Visiems atsiskaitymams grynaisiais Tailande naudojami Tailando batai, kadangi kitos valiutos čia nėra priimamos. Vietinės valiutos gauti tikrai nesudėtinga, nes praktiškai ant kiekvieno kampo pilna bankomatų, o ir valiutos keityklos Tailande dažnai siūlo itin palankų valiutos keitimo kursą.

Visi Tailando batų banknotai ir monetos yra su Jo Didenybės Karaliaus atvaizdu, todėl su jais turėtų būti elgiamasi pagarbiai. Didžiulė pagarba karaliui ir jo šeimai Tailande yra labai svarbus tautos bruožas.

Tailando kalba

Tailande vartojama Tajų kalba, kuri kartu yra ir vienintelė valstybinė kalba šioje Pietryčių Azijos šalyje. Tajų kalba vakariečiams yra ganėtinai sudėtinga, kadangi naudoja savo išskirtinį alfabetą. Be to, tai toninė kalba, todėl skirtingi žodžiai neretai mūsų ausiai skamba taip pat.

Svečiuojantis Tailande naudinga mokėti bent jau keletą pagrindinių frazių tajų kalba. Taip užsitarnausite vietinių pagarbą ir be abejonės sulauksite dar daugiau šypsenų, juk Tailandas tai „Šypsenų kraštas“.

Planuojantiems lankytis nuošalesnėse Tailando vietovėse, kur retai lankosi turistai, pravartu tajų kalba mokėti užsisakyti maistą bei žinoti skaičius. Tą padaryti tikrai nėra sudėtinga, o gali būti tikrai pravartu.

Kelionė į Tailandą

Norėtumėte keliauti į Tailandą, bet nežinote, kaip pradėti planuoti savo kelionę ten? Susiplanuoti kelionę į Tailandą savarankiškai yra lengviau nei manote. Tailandas turi daug ką pasiūlyti - puikūs paplūdimiai, skanus vietinis maistas, nuostabios kultūrinės vietos ir šilti draugiški žmonės. Jūs tikrai rasite ten kažką sau.

Pradėkite planuoti savo įsimintiną kelionę į Tailandą čia: Tailandas savarankiškai, o jei prireiks pagalbos, prašom kreiptis į mus ir tikrai pasistengsime padėti, jog Tailandas jums suspindėtų ryškiausiomis savo spalvomis!