Lankymosi Tailando šventyklose etiketas

Neturite praktikuoti budizmo, jog galėtumėte apsilankyti Tailando šventyklose. Visos šventyklos yra atviros lankytojams, kurie yra draugiškai sutinkami vienuolių ir kitų žmonių. Tačiau, jei nesate pažįstami su tajų šventyklomis ir kultūra, yra keletas etiketo taisyklių, kuriomis turėtumėte vadovautis norėdami elgtis tinkamai.

Lankymosi Tailando šventyklose etiketas

1. Tinkamai apsirenkite

Dauguma turistų ignoruoja šią taisyklę dėl Tailande tvyrančio karščio. Kuomet lankotės tajų šventyklose, iš jūsų tikimasi, jog būsite apsirengę tinkamai. Moterys turėtų vilkėti sijonus žemiau kelių arba ilgas kelnes. Vyrai taip pat turėtų vilkėti ilgas kelnes, o ne šortus. Tiek vyrai, tiek moterys turi slėpti pečius. Sandalai kai kuriose šventyklose yra priimtini. Rūbai neturėtų būti pernelyg laisvi ar pernelyg aptempti, kad būtų patogūs meldimuisi ir meditacijai.

Jei šventykla, kurioje lankysitės, yra Wat Phra Kaew, ten galioja griežtas aprangos kodas. Vyrai turi dėvėti ilgas kelnes ir marškinius su rankovėmis. Moterys turi vilkėti ilgas kelnes arba ilgus dengiančius kelius sijonus, bet tamprės nėra leidžiamos. Pečiai turi būti uždengti, o permatomi arba berankoviai marškinėliai taip pat negali būti vilkimi.

Jei apsilankysite šventykloje dėvėdami netinkamus rūbus, kai kurios didesnės šventyklos gali už nedidelį mokestį suteikti apsilankymui šventykloje tinkamus rūbus.

Lankymosi Tailando šventyklose etiketas

2. Nusiimkite batus, kepurę, akinius nuo saulės

Nusiaukite batus prieš įeidami į pagrindinį šventyklos pastatą. Dauguma šventyklų turi paskyrę tam tikrą vietą batams palikti, su aiškiai matomais ženklais, prašančiais nusiauti batus. Galite likti su kojinėmis. Kepures ir akinius nuo saulės taip pat reikia nusiimti įeinant į šventyklos pastatą.

3. Elkitės tyliai

Šventykla yra šventa vieta. Daug žmonių čia ateina pasimelsti ir pamedituoti, tad geriau venkite garsesnių pokalbių ir lankydamiesi šventykloje išjunkite telefoną arba nustatykite tylųjį režimą.

4. Nerodykite į nieką pirštu ar pėda

Neturėtumėte rodyti pirštu ar pėda į vienuolį ar Budos statulą arba kitus žmones. Norėdami nurodyti kažką, naudokite dešinę ranką delnu į viršų. Pėdos yra laikomos žemesniąja ir nešvaria kūno dalimi. Dėl šios priežasties, jei sėdatės kalbėtis su vienuoliu, niekada nesėskite aukščiau nei jis. Kuomet sėdite, vyrai turėtų sukryžiuoti kojas, o moterys atsiklaupti kojų pirštus nukreipiant į priešingą pusę.

5. Nelieskite

Nelieskite Budos statulų ir nelipkite ant jų. Tai yra nepriimtinas veiksmas. Išlaikykite pagarbų atstumą ir neikite pernelyg arti Budos statulos darydami fotografiją.

6. Šventykloje elkitės pagarbiai

Budistai iš skirtingų šalių garbina Budą įvairiais būdais. Vietiniai tajai tai daro atlikdami “Wai” (tajų pagarbaus pasisveikinimo ženklas) 3 kartus. Jei esate užsienietis ir nežinote, kaip tai daryti, linktelėjimas Budos statulai arba vienuoliui yra pakankama. Išlaikykite galvą žemiau Budos statulų, paveikslų, gerbiamų vienuolių, rodydami pagarbą. Galvos iškėlimas aukščiau Budos yra laikomas nepagarbiu.

Lankymosi Tailando šventyklose etiketas

7. Prieš fotografuojant paprašykite leidimo

Šventyklos ir Budos statulų fotografavimas Tailande paprastai yra leidžiamas. Tačiau kai kuriose šventose vietose (pvz. smaragdinio Budos salėje Wat Phra Kaew šventykloje) fotografavimas nėra leidžiamas. Prieš fotografuodami atkreipkite dėmesį į šventyklos taisykles, nurodytas informacinėse lentose arba tiesiog ko nors paklauskite. Pasistenkite nefotografuoti besimeldžiančių žmonių. Nesidarykite šventykloje asmenukių, nes tai tikrai nepagarbu.

8. Jokio jausmų demonstravimo šventykloje

Kaip turbūt žinote, viešas jausmų demonstravimas tajų kultūroje nėra priimtinas, taigi šventyklos tikrai nėra tam tinkama vieta.

9. Maistas ir gėrimai

Alkoholis ir rūkymas yra draudžiami visame šventyklos komplekse ir aplink jį.

10. Paaukokite

Beveik kiekviena turi mažą aukų dėžutę. Jei apsilankymas šventykloje jums patiko, būtų gražu jei paaukotumėte nedidelę sumą įmesdami monetą į aukų dėžutę.

Patarimai moterims

  • Niekada nelieskite budistų vienuolio ar jo rūbų.
  • Jei norite ką nors perduoti vienuoliui, turite paduoti tai perduoti per vyrą arba kažkur padėti; perduoti vienuoliui tiesiogiai nėra leidžiama.
  • Moterims neleidžiama sėdėti šalia vienuolio.
  • Moterims neleidžiama įeiti į kai kurias šventyklos zonas.